Turistik Yerler

Aşağıda şehirde gezip görebileceğiniz turistik yerlerin listesini bulabilirsiniz:
KAPALI ÇARŞI
Şehrin merkezinde yer alan Kapalı Çarşı, İstanbul’un en büyük ve en eski pazarlarından biridir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 15. yüzyılda yaptırılmıştır. 66 sokağı ve 400 dükkanıyla benzersiz bir merkezdir. Nerdeyse şehri andıran bu yer zamanla gelişmiş ve genişlemiştir. Geçmişte her mağazada belirli meslekler icra ediliyor olsa da, günümüzde geleneksel Türk sanatının ve el yapımı halı, mücevher, Türk gümüş ve seramik mağazalarının en güzel örnekleri görülebilir.

ASKERİ MÜZE

Sultan II. Abdülhamid tarafından 1862’de çıkarılan bir kararname ile Osmanlı Ordusu askerlerini eğitmek amacıyla ilk kez bir Askeri Okul binası inşa edilmiştir. Okul ve Askeri Karargah olarak farklı amaçlar için kullanılmış ve en sonunda 1964 yılında müzeye dönüştürülmesine karar verilmiştir. 1966 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 1991 yılında tamamlanmış ve 10 Şubat 1993 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müze, Taksim yakınlarındaki Harbiye’dedir.
DOLMABAHÇE SARAYI

Görkemli ve süslü Dolmabahçe Sarayı, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda Avrupa dekorasyonunun ve mimarisinin etkilerini net bir şekilde ortaya koyar. 1854 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan saray, sultanların ikamet yeri olan Topkapı Sarayının yerini almıştır. Bahçeler çeşmeler, süs havuzları ve çiçek tarhlarıyla süslenmişken, iç mekanlarda kullanılan Türk Rönesans akımının görkemli ihtişamı göz kamaştırıcıdır. İç mekanlar devasa kristal avizeler, bol miktarda altın, Fransız tarzı mobilyalar ve göz kamaştırıcı tavan freskleri ile rokoko, barok, neoklasik ve Osmanlı unsurlarının karışımıyla döşenmiştir.
İSTANBUL ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

İstanbul bir alışveriş merkezi cennetidir. Şehirde çok sayıda kafe, restoran, eğlence seçeneği ve tabi ki mağazaya ev sahipliği yapan kaliteli alışveriş merkezleri mevcuttur. İstanbul’daki modern alışveriş merkezlerinden bazılarına doğrudan metro ile gidilebilmekte, bu da ulaşımda kolaylık sağlamaktadır. İstanbul’un alışveriş merkezlerinde modadan elektroniğe, mobilyadan, ev donanımına, kozmetiğe ve daha fazlasına kadar herkes için bir şeyler bulabilirsiniz. Ana metro durağı otele oldukça yakın. Cevahir, Kanyon, İstinye Park ve İstanbul forum alışveriş merkezlerinde ve daha pek çok yerde alışveriş yapabilirsiniz.
AYASOFYA CAMİİ
Bizans İmparatoru Justinian bitmiş kilisesine girdiğinde “Tanrıya şükürler olsun ki, böyle bir işe layık olduğuma karar verdi. Evet Süleyman, şimdi seni yendim!” dediği söylenir. Ayasofya imparatorun imparatorluğunun serveti ve teknik kabiliyeti konusunda tüm dünyaya hava attığı bir eserdir. Söylentilere göre, kilisede imparatorun tahtını çevreleyen alanın dünyanın resmi merkezidir. Osmanlı orduları Konstantinopolis’i işgal ettikten sonra önce bir camiye ardından da 20. Yüzyılda müzeye dönüştürülen Ayasofya İstanbul’un en önemli cazibe merkezlerinden biri olmaya devam etmektedir.
TAKSİM-İSTİKLAL CADDESİ VE NİŞANTAŞI SEMTİ

Taksim yakınlarındaki Nişantaşı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Şişli semtinde bir bölgedir. Popüler alışveriş ve yerleşim bölgeleriyle, İstanbul’un en seçkin semtlerinden biri olarak düşünülmektedir. Bölgede marka isimler, Avrupa tarzı kafeler, restoranlar, barlar ve gece kulüpleri yer almaktadır. Bugünlerde şık bir alışveriş bölgesi ve zengin bir yerleşim bölgesidir.

İSTANBUL KONGRE VE SERGİ MERKEZLERİ
Şehir merkezinde yer alan Kongre Vadisi, geniş otel seçeneklerine yürüme mesafesindedir. Kongre Vadisi’nde ‘İstanbul Kongre Merkezi’ ve ‘İstanbul Kongre ve Sergi Sarayı’ yer almakta ve her ikisinde de çok çeşitli toplantı olanakları sunulmaktadır. Dünya Bankası – IMF Zirvesi ile açılan İstanbul Kongre Merkezi, 3705 kişilik oditoryum ve 115 toplantı salonu ile 16.000 m2’den fazla bir alanda kurulmuştur. İstanbul Kongre ve Sergi Sarayı’nın ise 2000 kişilik oditoryumu ve sayısız toplantı salonuyla 7000 m2’lik bir sergi alanı ve 27 çok fonksiyonlu salonu bulunmaktadır. Haliç bölgesinde yer alan, 86.000 m2’si iç mekan olmak üzere toplamda 102.000 m2’lik alanda kurulmuş olan Haliç Kongre Merkezi, 3008 kişilik oditoryumu ve diğer toplantı mekanlarıyla diğer büyük bir komplekstir. Ayrıca, İstanbul’da çok amaçlı kapalı spor alanları, tiyatrolar, spor etkinliklerine, konserlere, gösterilere ve mega etkinliklere ev sahipliği yapabilecek gösteri merkezleri yer almaktadır. Bu Konferans ve Fuar Merkezlerinden bazıları Arts Hotel, İstanbul’un yakınındadır. Arts Hotel, İstanbul Kongre ve Sergi merkezine yalnızca 3 km, Haliç Kongre Merkezi’ne ise toplu taşıma araçları ile sadece 3 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Leave a comment